Siirry sisältöön

Haluatko lisätietoa tai tukea osallisuuteen liittyen?

Helsingin kaupungilla työskentelee monia osallisuuden osaajia ja osallisuutta aktiivisesti työssään edistäviä. Jos jokin mietityttää tai kaipaisit tukea työssäsi, ole rohkeasti yhteydessä.

Tähän sivustoon tai yleisesti osallisuuteen liittyvissä asioissa voit olla yhteydessä vuorovaikutussuunnittelija Veli-Matti Hurtigiin. Toimialojen asioissa ota yhteys suoraan toimialojen osallisuusihmisiin.

Kaupungin toimipisteiden ja työntekijöiden yhteystietoja löydät kattavammin hel.fi-sivulta.

Osallisuus- ja neuvontayksikkö

Osallisuus ja neuvonta -yksikön toimialaan kuuluvat vuorovaikutuksen ja sähköisten osallistumispalvelujen sekä alueellisen osallistumisen mallien kehittäminen ja kaupunkitasoinen koordinointi, kaupungin yleisneuvonta ja maahanmuuttoasioiden erityisneuvonta sekä sovittelutoiminta.

Johanna Seppälä, yksikönpäällikkö
johanna.m.seppala@hel.fi

Heli Rantanen, kehittämispäällikkö
heli.k.rantanen@hel.fi

Titta Reunanen, vuorovaikutuspäällikkö
titta.reunanen@hel.fi

Sivuston asiat ja kaupunkitasoinen osallisuus

Veli-Matti Hurtig

Vuorovaikutussuunnittelija

Sivuston yleiset asiat

Toimialojen osallisuus

Jos kaipaat tukea omaan työhösi Helsingin kaupungilla tai olet kiinnostunut erityisesti johonkin toimialaan liittyvissä asioissa, olethan suoraan yhteydessä toimialan asiantuntijoihin.

Kasvatuksen ja koulutuksen toimiala

Toimialan palvelualueisiin kuuluu, varhaiskasvatus ja esiopetus, perusopetus, lukio- ja ammatillinen koulutus, suomenkielinen työväenopisto ja ruotsinkielinen palvelukokonaisuus, johon kuuluu ruotsinkielinen työväenopisto Arbis.

Heidi Halkilahti
Pedagoginen asiantuntija, oppijoiden osallisuus
heidi.halkilahti@hel.fi

Sini Enqvist
Vuorovaikutusasiantuntija, asukasosallisuus
sini.enqvist@hel.fi

Erika Myllyniemi
Vuorovaikutusasiantuntija, asukasosallisuus
erika.myllyniemi@hel.fi

Kaupunkiympäristön toimiala

Toimialan palvelualueisiin kuuluu maankäyttö ja kaupunkirakenne, rakennukset ja yleiset alueet sekä palvelut ja luvat.

Tiina Antila-Lehtonen
Vuorovaikutussuunnittelija
tiina.antila-lehtonen@hel.fi

Kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala

Toimialan palvelualueisiin kuuluu kulttuuri (kulttuurikeskukset, taidemuseo HAM, kaupunginmuseo ja kaupunginorkesteri), kaupunginkirjasto, nuoriso ja liikunta.

Virve Hyysalo
Vuorovaikutusasiantuntija
virve.hyysalo@hel.fi

Inari Penttilä
Kehittämisasiantuntija
inari.penttila@hel.fi

Johanna Laukkanen
Suunnittelija, nuorten osallisuus
johanna.laukkanen@hel.fi

Sosiaali- ja terveystoimiala

Toimialan palvelualueisiin kuuluu perhe- ja sosiaalipalvelut, terveys- ja päihdepalvelut sekä sairaala-, kuntoutus- ja hoivapalvelut.

Ulla Tyyskä
Yksikön päällikkö
ulla.tyyska@hel.fi

Kaisa Kutilainen
Suunnittelija
kaisa.kutilainen@hel.fi

Search